Heräsikö kysymyksiä?

Ota rohkeasti yhteyttä

leena.meri@eduskunta.fi

p. 09-432 3165 (Leena)

Avustaja:

jessica.vahtera@eduskunta.fi

p. 050 476 9019 (Jessica)

twiittaa: @leena_meri

Kävijälaskuri

Käyntejä kotisivuilla:493118 kpl

Toimintani eduskunnassa

Kansanedustajan arkinen työ on pääasiassa suurelle yleisölle näkymätöntä. Työtä tehdään valiokunnissa, joissa käsitellään hallituksen lakiesitykset. Vasta valiokuntakäsittelyn jälkeen hallituksen esityksistä äänestetään täysistuntosalissa. Näin ollen eduskuntasalissa työskentely, puheiden pitäminen ja äänestäminen on työstä vain pieni osa koko työpäivästä.

Itse toimin lakivaliokunnassa, jonka istunnot ovat tiistaista perjantaihin aamupäivisin. Olen kyseisen valiokunnan puheenjohtaja.

Olen ollut myös Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtajan, jolloin keskeisimpiä tehtäviäni oli kutsua eduskuntaryhmän ja työvaliokunnan kokoukset koolle sekä johtaa niissä puhetta, hoitaa ryhmän puolesta neuvottelut sekä ohjata ja valvoa ryhmäkanslian toimintaa. Eduskuntaryhmän puheenjohtajalla on ensisijainen tiedottamisvastuu koko eduskuntaryhmää koskevista ja toiminnan kannalta tärkeistä ajankohtaisista poliittisista kysymyksistä.

Eduskunnassa olen tehnyt omissa ja ryhmän nimissä lakialoitteita ja talousarvioaloitetta, omia kirjallisia kysymyksiä ja pitänyt runsaasti puheenvuoroja. 

Pääset tarkastelemaan toimenpiteitäni tarkemmin tästä linkistä.

Tehtäviäni eduskunnassa

  • Kansanedustaja, perussuomalaisten eduskuntaryhmä (7.5.2015-)
  • Lakivaliokunta (Puheenjohtaja) 18.06.2019-
  • Puhemiesneuvosto (jäsen) 18.06.2019-
  • Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 18.06.2019-
  • Perustuslakivaliokunta varajäsen (4/2020-)
  • Talousvaliokunta varajäsen (3/2020-)
  • Valtakunnanoikeuden jäsen (1.1.2020-31.12.2023)
  • Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 18.06.2019-
  • Eduskuntaryhmän työvaliokunnan jäsen (2/2016-17.4.2019)
  • Perussuomalaisen eduskuntaryhmän puheenjohtaja (15.6.2017-17.4.2019)
  • Perussuomalaisen eduskuntaryhmän 2. varapj. (02/2016-15.6.2017)
  • Perustuslakivaliokunnan jäsen (2015-2019)
  • Työ- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen (2015-29.6.2017), valiokunnan varajäsen 29.6.2017 - 06/2019
  • Lakivaliokunnan varajäsen (2015-29.6.2017)
  • Eduskunnan naiskansanedustajien naisverkoston puheenjohtaja (06/2015-2016)
  • Eduskunnan naiskansanedustajien naisverkoston jäsen (2015-2019)
  • Kansaneläkelaitoksen valtuutettu (2015-2019)
  • Harmaan talouden parlamentaarinen seurantaryhmä, jäsen (2016-2019)
  • Ahvenanmaan itsehallintolain uudistamisen parlamentaarinen komitea, PS edustaja (2016-06/2017)
  • Maanrakennuslain uudistamisen parlamentaarinen ryhmä, jäsen (2018-2019)
  • Eduskunnan eläinsuojelukerhon jäsen (2015-)
  • Eduskunnan keliakiaverkoston jäsen (2015-)
  • Eduskunnan Love Saimaa ryhmän jäsen (2018-)
  • Eduskunnan Karjalakerhon jäsen (2019-)
  • Eduskunnan hevosystävien kerhon varapuheenjohtaja (2019-)